Pisanie tekstu naukowego - konspekt recenzji...
Konspekt recenzji
Czym jest recenzja i dlaczego się ją pisze?
Ogólnie jest to opinia na temat wytworów kultury (chodzi tu o filmy czy książki). Dzięki takiemu "opisowi", mimo iż subiektywnemu - bo recenzjonować może każdy - odbiorca jest w stanie wyobrazić sobie o czym jest dane dzieło oraz jakie posiada wątki. Jeżeli mówimy o recenzjach naukowych - tu już nie każdy może je pisać - potrzeba doświadczenia oraz wiedzy na dany temat. Celem takich recenzji jest przykładowo wskazanie błędów czy niedociągnięć (np. przy pracach licencjackich).
Tak więc konspekt
Tutaj natomiast chodzi już o "zebranie materiałów" potrzebnych do napisania tekstu. Przygotować można na przykład, cytaty czy motto znanego uczonego. Najważniejszą częścią konspektu jest jednak wskazanie co popchnęło nas do napisania tekstu oraz literatury, do której będziemy się odwoływać.
Jak to wygląda w praktyce?
Załóżmy więc, że chcemy napisać konspekt do recenzji książki Georga Orwella 1984. Tak więc oczywiście na początek, dobrze by było zapoznać się z samą książką. Jeżeli z jakiegoś niesamowitego powodu (lenistwo na przykład) nie jesteśmy w stanie wykonać pierwszego kroku, będziemy musieli oprzeć się na już istniejącej recenzji, ewentulanie na krótkim opisie treści książki. Chodzi tylko o to by wiedzieć z czym mamy do czynienia. Wtedy już przechodzimy do:
1) STRUKTURA TEKSTU
a) tytuł - ważne żeby zachęcał do przeczytania. można użyć pytania, parafrazy, cytatu
b) słowa kluczowe - dzięki nim będzie można łatwiej wyszukać tekst, czy dowiedzieć się jakie wątki porusza
c) motto - słowa "autorytetu" to pewnego rodzaju argument, który ma zadziałać na czytelniku. posłużyć się tu można stroną Wikicytaty
2) PYTANIA BADAWCZE - trzeba je dobrze sformułować. Z pewnością dobrymi pytaniami będzie tu, które z wątków są aktualne, jakie lekcje możemy z niej wyciągnąć, przed czym ostrzega, jak możemy ją wykorzystać żeby nie popełnić tego samego błędu. Jest to również SFORMUŁOWANIE PROBLEMU, czyli co skłoniło nas do napisania recenzji.
3) BIBLIOGRAFIA - czyli teksty, którymi moglibyśmy się posłużyć.
-------------------------------------
Podsumowując - konspekt recenzji jest dopiero zarysem głównego tekstu i to ten zarys mamy sporządzić